30-Septembar-2008 Prilog od Mice Seiviga

TAKMIČARSKI PREFERANS                                                                  1

MERENJE REZULTATA po SEIVIGU

   Da bi rezultati igrača mogli da se upoređuju (mere) i da se eliminiše faktor sreće, takmičenje treba organizavati na sledeći način: Pre početka partije dva čoveka(recimo organizator i sudija) koji se ne takmiče izvrše podelu karata svakog od 30 špilova (najmanje, a broj podela mora da bude deljiv sa tri.) i svaku podelu zapišu na spisku podela pod rednim brojem i slože u bord (futrolu) pod datim rednim brojem na sledeći način:

    Zapis podele br.15:       Igrač A:   ♠ DJ     KJ9    AJ    ♣AKD

                                                      B:   KD10 9 8     ♣J 10 9 8 7

                                                      C:   ♠AK10 8   AD10 8 7    7

                                                           Talon T:   ♠9 7; Delilac:B       

                                                    

    Izgled borda:                                                              

                                                   

 

                      Izgled zatvorene futrole (Borda)                      Otvorena futrola (Bord)

  

   Vidimo da, kad se Bord otvori, piše koji je igrač delilac a da bi se znalo ko započinje licitažu.Svaki od igrača je određen da igra kao delilac u trećini podela. Po uzimanju Borda svaki igrač uzima svoje karte i dužan je da ih prebroji, pre nego što ih okrene i pogleda, da bi se svi igrači uverili da je podela tačno upakovana. Ako karte nisu ravnomerno podeljene ( ili se pomešaju prilikom odigravanja podele) poziva se sudija da na osnovu zapisa podela, karte rasporedi na svoje mesto u bordu.

   Koji igrač će biti A,B ili C određuje se pre početka partije dogovorom ili izvlačenjem.

   Kada igrači završe licitažu, odigravaju štihove na sledeći način: Prvi na igri, kartu koju želi da odigra, otvori i spusti ispred sebe na sto, tako isto odigraju i druga dvojica spuštajući kartu ispred sebe. Kada svi vide odigrane karte i zaključe ko je osvoio štih, karte se okreću naličijem na gore i svak ostavlja ispred sebe svoju odigranu kartu usmerenu u pravcu igrača koji je osvojio štih. To znači da karte ne skuplja osvajač štiha već svak ostavlja svoje odigrane karte ispred sebe da bi ih posle odigravanja podele vratio na svoje mesto u bordu. Dve karte iz talona ako nisu izlicitirane ostaju u bordu a ako su izlicitirane upisuje ih na posebnom listiću pobednik u licitaži da bi ih kasnije izdvojio i vratio na svoje mesto u bordu. U tom slučaju dve škartirane igrač ostavlja ispred sebe.To bi izgledalo ovako: 

                                                                                    

                                         Štihovi levog        Svoji štihovi i škart      Štihovi desnog                        

 

    Zadržavanjem karata iz štiha ispred sebe u svakom trenutku imate pregled koliko je ko štihova osvojio.Ako se u toku odigravanja pomešaju karte zove se sudija ili nadležno lice da složi podelu prema zapisu podela.Bordove je najbolje sašiti od tanke kože ili veštačke kože(skaj) jer se na skaju ili koži lako lepi nalepnica sa rednim brojem borda.Ovakav način igranja pogodan je za turnire mada se može igrati i u više termina tj.jedan ili dva stola danas, tri sutra itd.

   Ukratko, po odigravanju podele talon se vraća na svoje mesto.Igrač A vraća karte na mesto A,igrač B na mesto B u futroli itd.Futrola se zatvara i dodaje susednom stolu ako je nisu odigrali ili se vraća na za to predviđen sto a uzima ona podela koju niste odigrali, bez obzira na redni broj, jer će te i onako odigrati sve podele.Ako u nekoj podeli niko ne licitira i svi kažu dalje piše se refe a karte se pakuju, bord se vraća i uzima sledeći. Svi refei se pišu (dok neko ne siđe ispod šešira) i odigravaju bez obzira koliko ih ima a nekom može ostati neodigran refe ako se pre toga partija  završi. Partija je završena kad igrači odigraju sve podele.

  1) Praktično tih 30 podela se igraju u tri kruga s tim što igrač A u drugom krugu igra na mestu B a u trećem krugu na mestu C tj svaki od igrača će igrati na sva tri mesta. Posle odigranog prvog kruga brojevi na svakom bordu se menjaju. U drugom krugu bordovi će nositi brojeve od 31 do 60 a u trećem od 61 do 90. Pa će recimo bord broj 1 u drugom krugu nositi broj 52 a u trećem krugu broj 76.Bord broj 2 će u drugom krugu nositi,recimo, broj 33 a u trećem 81 i td.Naravno da će raspored karata ostati isti a brojevi će se menjati da igrači nebi zapamtili raspored karata u nekoj podeli.Promenu brojeva će vršiti lice koje je pravilo podele ili sudija i odmah ih unositi u tabelu da ne bi došlo do greške.Nalepnice je najbolje praviti od lepljive trake na kojoj se brojevi mogu lako i vidljivo ispisivati. Ovaj način je pogodan za jednodnevne turnire i za finale.

    Tabelarno to izgleda ovako:

broj borda u I krugu                      1                2                    3    itd

 

broj borda u II krugu                   52(1)          33(2)           45 (3) 

 

broj borda u III krugu                  76(1)         81(2)             68(3)

       Listić za evidenciju odigranih podela izgleda ovako:

      PANČEVAČKI    PREFERANS     KLUB    ZORA

supe A

GLAVNICA

 B  300

supe C

   

broj odigrane podele

24

292

6

 

 

 

42

 

48

280

32

 

 

 

19

 

60

270

56

 

 

 

3

 

90

260

64

 

 

 

24

 

 

240

 

 

 

 

81

 

 

 

 

 

 

 

65

 

 

rezultat:

 

 

 

 

 

 

 

dobar 82

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Igrači

igrač      A

igrač   B

igrač    C

Potpis

Petar  Petrović

Jova Jović

Mita  Mitić

               

 Po završenoj partiji listići evidencije se potpisuju i sa potpisima sva tri igrača na svakom listiću se predaju evidentičaru(sudiji) radi računanja rezultata i vođenja evidencije.

     Trideset podela je uzeto jer se smatra da je za odigravanje u tri kruga potrebno oko tri sata igranja, mada se može igrati i više podela ako se organizatori tako dogovore.

       Rezultat se može voditi u osvojenim supama ili se može pretvarati u viktori poene prema napred datoj tabeli. 

     2) Liga se može igrati i tako što igrači koji su u prvom kolu bili na mestu A u drugom kolu igraju na mestu B a u trećem na mestu C ali se sada igra 90 podela. Posle svaka tri kola prave se novih 90 podela.I na ovaj način igrači igraju sve podele na sva tri mesta (A;B;C) i može se videti kvalitet igre svakog od njih. Brojevi podela se menjaju na gore naveden način za svako kolo. Ako se takmičenje odvija na ispadanje takmičenje će nastaviti dogovoreni broj igrača sa ostvarenim dobrim rezultatom posle svaka tri odigrana kola.

     3) Igra na ispadanje: Može se igrati u svakom kolu po 90 novih podela ali se tad upoređuju posebno rezultati igrača sa mesta A,posebno sa mesta B i posebno sa mesta C.Ovo je manje precizno merenje uspeha jer se ne mogu upoređivati rezultati igrača iz grupe A sa ,recimo, igračima iz B grupe jer nisu igrali iste karte iz podele.Ovo se može praktikovati ako se igra na ispadanje,tako što će iz svake grupe (A;B;C) ispadati najslabiji, onda u finalnom delu takmičenja igrači odigravaju iste podele na sve tri pozicije.